Güncellemeler Ülkemize Neden Avrupa’dan Sonra Geliyor?

1 Ağustos 2017 - 00:18
Samsung cep telefonlarımızda
3 farklı yazılım bulunmaktadır.
Uygulama İşlemcisi
YazılımıDiğer ülkeler ile
kullanılan ortak yazılım
Modem
YazılımDiğer ülkeler ile
kullanılan ortak yazılım
Ülke Bazlı
Konfigurasyon Yazılımı
Avrupa Bölgesi
Genel Yazılım Versiyonu
Türkiye İçin Geliştirilen
Yazılım Versiyonu
AP
: G930FXXU1DQB7
CP
: G930FXXU1DQB1
CSC
: G930FOXX1DQB7
ORTAK YAZILIM
ORTAK YAZILIM
ÜLKE BAZLI YAZILIM
AP
: G930FXXU1DQB7
CP
: G930FXXU1DQB1
CSC
: G930FOJV1DQB7
Yazılım Geliştirme Süreçleri
Ana Yazılım Geliştirme
Android İşletim Sistemi güncelleme çalışmalarına ilk olarak diğer bölgelerin de ortak olarak kullandığı “XX” kodlu yazılım ile başlanmaktadır.
İlk geliştirme aşaması olduğundan dolayı, pilot olarak seçilen bir modelimiz ile uygulama İşlemcisi ve Modem yazılımlarının stabil duruma gelmeleri hedeflenmektedir.
Ana Yazılım Test
Hazırlanan yazılım stabilizasyonu sağlanıp, Ar-Ge departmanımızın onayından geçtikten sonra Kalite Kontrol departmanımızın testlerine hazır duruma gelmektedir.
Ana Yazılım FOTA
“XX” kodlu yazılım için Kalite Kontrol departmanımızın onayı alındıktan sonra hem FOTA sunucumuzun test edilmesi, hem de tüm diğer ülkelere yayınlanmadan önce pilot bölgelerde test edilmesi adına, yeni pilot ülke olarak seçilen ülkelerde güncelleme FOTA ile son kullanıcılarımıza ulaştırılmaktadır.
Bölgesel Yazılım
Geliştirme
“XX” kodlu yazılım için Kalite Kontrol departmanımızın onayı alındıktan sonra, ortak kullanılan Uygulama İşlemcisi ve Modem yazılımları alınarak, bölgesel konfigurasyonları içeren CSC yazılımının geliştirilmesine başlanmaktadır.
1
2
1
2
Bölgesel Yazılım Testi
Ülkemiz için yasal olarak desteklenmesi gereken özelliklerin, GSM operatörlerimizin talep ettikleri ve her operatörümüz için ayrı konfigurasyonlar içeren VoLTE, VoWiFi ve MPTCP gibi yeni teknolojilerin eklenerek, kodlaması “JV” veya “JT” olarak değiştirilen CSC yazılımı, diğer ortak kullanılan yazılımlarla birlikte Samsung Türkiye mühendisleri tarafından test edilmektedir.
Bölgesel Yazılım FOTA
Ülkemiz için hazırlanmış olan “JV” veya “JT” kodlu yazılım, Samsung Türkiye mühendislerinin de onayından geçtikten sonra, siz değerli kullanıcılarımıza FOTA üzerinden ulaştırılmaktadır.
Zaman Farkı
Güncellemenin ilk yayınlandığı tarih ile ülkemizdeki güncelleme takvimi arasındaki zaman farkı, zorunlu bölgesel geliştirmelerden kaynaklanmaktadır.
Samsung Türkiye olarak, siz değerli kullanıcılarımızın güvenliği ve memnuniyeti için yasal olarak yapılması gerekli olan bu ek çalışmaları elimizden gelen en hızlı şekilde tamamlayarak, güncellemeleri yayınladığımızı belirtmek isteriz.
Yazılım geliştirme süreçlerindeki gelişimimize paralel olarak; S8 modelimizden başlayarak, bazı modellerimiz ile birlikte “OXM” kodlu global yazılım kullanılmaya başlanarak, ülkeler arasındaki güncelleme zaman farklarının giderilmesi ve kullanıcılara eş zamanlı güncelleme imkanı sunulması planlanmaktadır.
DİĞER HABERLER