Sık Sorulan Sorular

“Güncel miyiz?” nedir, ne işe yarar?
“Güncel miyiz?”, cihazınızın gelecek güncelleme takvimini takip edebileceğiniz, cihazınızda bulunması gereken güncel yazılım sürümünü öğrenebileceğiniz ve cihazınızdan aldığınız deneyimin keyif ve kalitesini arttırmanıza yardımcı olacak içeriklere erişebileceğiniz bir sitedir.
Cihazımın güncelleme bilgilerine nasıl erişebilirim?
Sitenin ana sayfasında bulunan “Cihaz Türü Seç” kısmına tıklayarak cihaz ve model seçimi yaparak güncelleme bilgilerine erişebilirsiniz.

Buna ek olarak, “Cihaz / Model Ara” kısmına tıklayarak cihazınızın model adı ile arama yaparak güncelleme bilgilerine erişebilirsiniz.
Güncelleme takvimine nereden erişebilirim?
Sitenin ana sayfasında bulunan “Güncelleme Takvimi” bölümünde önümüzdeki 4 ayın planlanan güncellemelerini görebilirsiniz. “Tümünü Listele” butonuna tıklayarak gelecek tüm güncellemelerin listesine erişebilirsiniz.
Telefonumun modelinin cihaz listesinde bulunmaması, güncelleme planlanmadığı anlamına mı geliyor?
Lütfen listeyi düzenli takip ediniz. Eğer telefonunuz en az 2 kez güncelleme aldıysa ve bir sonraki sürüm testlerinde performans açısından beklenen seviyeyi göstermediyse güncelleme almayabilir.
Daha önce Android İşletim Sistemi güncellemesi almadım veya sadece 1 kere aldım. Fakat yine de benim modelim cihaz listesinde yok.
Android Nougat güncellemesi için telefonunuzun minimum 1.5GB belleği bulunmalıdır. 1.5GB altında belleğe sahip olan modeller güncelleme alamayacaktır.
Daha önce Android İşletim Sistemi güncellemesi almadım veya sadece 1 kere aldım ve telefonumun 1.5GB ve üzerinde belleği var. Fakat yine de benim modelim cihaz listesinde yok.
Liste sürekli güncellenmektedir, yeni modeller de eklenebilmektedir. Lütfen bu sayfayı düzenli takip ediniz.
Listeye göre telefonuma güncelleme yayınlanmış fakat kontrol ettiğimde “Son güncellemeler zaten yüklü” uyarısı alıyorum.
Sitemizde bulunan güncelleme listesi sadece Samsung Türkiye tarafından ithal edilmiş ve kutusunda “Samsung Türkiye Garantili” yazan cihazlar için geçerlidir.
Cihazım Samsung Türkiye Garantili fakat yine de güncelleme alamıyorum.
Cihazınızın yazılımının orjinal olduğundan emin olunuz. Cihazınıza onaysız yazılım yükleme işlemi yapmış iseniz güncelleme alamayabilirsiniz.
Cihazımı yurt dışından orjinal olarak almıştım ve herhangi bir yazılım yüklemesinde de bulunmadım fakat yine de güncelleme alamıyorum.
Cep telefonu yazılımlarımızda ülke bazlı çalışılmaktadır ve ülkelerin yazılım güncelleme takvimleri değişiklik gösterebilmektedir. Samsung Türkiye olarak diğer ülkelerin güncelleme takvimleri ile alakalı destek verememekteyiz. Ülkelerin takvimleri birbirinden fark gösterebilmektedir.
Telefon modelimin aynısı için başka ülkelerde Android İşletim Sistemi güncelleme planı mevcut fakat Türkiye için plan bulunmamaktadır.
Telefonunuzun model adı aynı olsa bile, model kodu farklılık gösteriyor olabilir. Farklı model kodları da farklı donanım özelliklerini belirttiği için kendi cihazınızın model koduna ait güncelleme planı bulunmayabilir.
Güncellemeler neden Avrupa ülkelerine önce veriliyor da biz beklemek durumunda kalıyoruz?
Samsung cep telefonlarımızda 3 farklı yazılım bulunmaktadır.

AP = Uygulama işlemcisi yazılımı (Diğer ülkeler ile kullanılan ortak yazılım)
CP = Modem yazılımı (Diğer ülkeler ile kullanılan ortak yazılım)
CSC = Ülke bazlı konfigurasyon yazılımı

Avrupa Bölgesi genel yazılım versiyonu
• AP: G930FXXU1DQB7
• CP: G930FXXU1DQB1
• CSC: G930FOXX1DQB7

Türkiye için geliştirilen yazılım versiyonu
• AP: G930FXXU1DQB7
• CP: G930FXXU1DQB1
• CSC: G930FOJV1DQB7

Pilot bölge olarak, Avrupa bölgesinde ilk olarak “XX” koduna sahip CSC versiyonu bulunan yazılım test edilmektedir. Testler başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra yine belirlenen pilot ülkelerde FOTA açılmaktadır.

Bu esnada, ülkemizinde dahil olduğu diğer ülkeler için CSC yazılımı hazırlanmaktadır. Ülkemizin CSC kodu “JV” veya “JT” olarak düzenlenmektedir ve yasal olarak desteklenmesi gereken özelliklerin yanında, GSM operatörlerimizin talep ettiği özellikler eklenmektedir.

Yapılan bu ek çalışmalar da normal olarak vakit almakta ve Avrupa bölgesinde pilot olarak seçilen ülke ile aramızda zaman farkı yaratmaktadır.

Fakat Samsung Türkiye olarak müşterilerimizin güncellemelerine en hızlı şekilde ulaştırmak ve oluşan bu zaman farkını en aza indirmek için elimizden gelenin en iyisi yapmakta olduğumuzu belirtmek isteriz.
Güncellemelerde zaman farkını sıfırlamak için ülkemizde de “XX” CSC kodlu yazılım kullanılamıyor mu?
Yasal olarak düzenlenmesi gereken özellikler/destekler olduğu için mümkün değil.
Android Nougat ve Oreo güncellemesi ile AOD (Always On Display) özelliğine kavuşabilecek miyim?
AOD (Always On Display) özelliği için cep telefonunda ek bir donanım bulunması gerekmektedir ve bu özellik, sadece yazılım güncellemesi ile sağlanamamaktadır.
Yazılım güncelleme sonrasında pil performansım çok düştü.
Cihazınızda, güncelleme öncesinde yüklü olan uygulamalar bir önceki işletim sistemi ile optimize edildiğinden dolayı, güncel olan işletim sisteminiz ile optimize edilmemiş olabilir. Yüklü olan uygulamalarınızın geliştiricileri de güncel olan işletim sistemine optimize edilmiş versiyonlar yayınladıklarında, eski pil performansınıza kavuşabilirsiniz. Telefonunuzu fabrika ayarlarına tekrar ayarlayıp kurmak çoğu kez çözüm sağlamaktadır.
Android İşletim Sistemi güncellemesi sonrasında, yüklü olan uygulamalarınız için de Google Play üzerinden güncellemelerini kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.
Samsung neden güncellemeleri Google Android güncellemelerine göre geç veriyor?
Samsung, Android güncellemeleri normal bir güncellemenin ötesinde uygulamalar ve Samsung telefonlara yönelik özelliklerle geliyor. Güncellemelerin bu ek özellikleri ve uygulamaları desteklemesi gerekiyor.
Samsung Türkiye neden güncelleme tarihlerini değiştiriyor?
Güncelleme tarihleri, Samsung Türkiye ofisinin tamamen kontrol ettiği bir tarih değil. Samsung Türkiye, gerekli testleri bitirip onay verdikten sonra yurtdışı ofisiyle paylaşıyor ve bu aşamada yazılım bir kez daha test ediliyor ve sonrasında Google’ın testlerine giriyor. Bu süreç esnasında başka bir ülkenin testlerinde olan bir sıkıntı, testlerin tekrar yapılmasına neden oluyor.
Güncelleme takviminde belirtilen güncelleme tarihleri kesin midir?
Bu tarihler kesin tarihler değildir. İki hafta önce veya iki hafta sonra olabilir ya da tamamen ertelenebilir. Ertelenme durumlarında bu tabloda düzenli olarak güncellenecektir.
Yetkisiz müdahale ile yazılım yüklemesi/root işlemlerinin yapılması durumunda garanti durumu nasıldır?
Yetkili olmayan kişilerce cihazınıza yazılım yüklemesi/root işlemleri yapılması durumunda; cihazınızın üretici garantisi geçersiz olur.
Güncelleme zaman farkı olmayan cihazlar da mevcut mudur?
“OXM” CSC kodlu cihazlarımızda kullanıcılara eş zamanlı güncelleme imkanı sunulması planlanmaktadır.